Regeneration

Cast & Creative Team

Who's who in the Regeneration cast? And who are the people involved in bringing Pat Barker's story to life on stage?

Regeneration opens at Royal & Derngate, Northampton on 29 August 2014 and then tours theatres across the UK. 

Regeneration cast

Cast

Stephen Boxer Dr Rivers  
Tim Delap Siegfried Sassoon  
Garmon Rhys Wilfred Owen  
Christopher Brandon Robert Graves  
Jack Monaghan Billy Prior  
Joshua Higgott Campell, understudy Sassoon  
Lindy Whiteford Nurse Rogers  
David Morley Hale Cullen, Willard, Burns  
Simon Coates Yealland, Anderson  
Emma Tugman Nurse, understudy Nurse Rogers  
Daniel Cech Lucas Orderly, understudy Billy Prior, Graves  
Oliver Malam Understudy Cullen  

<

 

Creative team

Writer Pat Barker  
Adapter Nicholas Wright  
Director Simon Godwin  
Designer Alex Eales  
Lighting Designer Lee Curan  
Sound Designer George Dennis  
Music Stuart Earl  
Movement Director Sturan Leslie  
Illusions Richard Pinner

 

Casting Ginny Schiller

 

Assistant Director Alice Hamilton

 

Producer Matthew Gale

 

 

More about the cast

Stephen Boxer - Dr Rivers RSC: Titus in Titus Andronicus, William Tyndale in Written on the Heart, Archbishop Aguiar in The Heresy of Love, Petruchio in The Taming Of The Shrew, Thomas Hobbs in The Tragedy of Thomas Hobbs, Bartholomew Fair, Measure for Measure, Twelfth Night, The Herbal Bed, The White Devil, The General From America, The Duchess Of Malfi, Barbarians, Richard III, Rousseau’s Tale.

 

National: King Lear, The Holy Rosenbergs, Aristocrats, Power, Volpone, At Our Table, Once In A While The Odd Thing Happens

 

Tim Delap - Siegfried Sassoon Moon Tiger (Theatre Royal Bath), The Woman in Black (PW Productions), You Can Still Make A Killing (Southwark Playhouse), The Clash of Elysium (Punchdrunk), Persuasion (Salisbury Playhouse), Translations (Abbey Theatre, Dublin), Hamlet (Sheffield Crucible), The History Boys (UK Tour), Vincent in Brixton (Salisbury Playhouse), The Old Country (Trafalgar Studios), As You Desire Me (Playhouse Theatre), All's Well That Ends Well (RSC)

 

Garmon Rhys - Wilfred Owen LAMDA: I Love you Because, On The Razzle, As You Like It, Boys, Pushaway (short film), Macbeth, Hindle Wakes, The Lady's Tragedy, The Rivals, Vera Vera Vera, But Not As We Know It, Charli/e/y

 

Christopher Brandon - Robert Graves Microcosm (Soho Theatre), Moon Tiger (Theatre Royal Bath), The Great Gatsby (Wiltons), Three Men in a Boat (UK Tour), Mixed Marriage (Finborough), The Charming Man (Theatre 503), 50 Ways to Leave Your Lover (Bush), Curve of the Starving Class (Edinburgh Lyceum), Midsummers Nights Dream (Shakespeare’s Globe), Timon of Athens (Shakespeare’s Globe), Mad Funny Just (Theatre 503), Henry V (Royal Exchange), As You Like It (Crucible Sheffield & Stratford-on-Avon), When Five Years Pass (Arcola Theatre).

 

Jack Monaghan - Billy Prior Wendy and Peter (RSC), The Shawshank Redemption (Edinburgh Assembly Rooms), Cinderella and the Midnight Princess (Rose), Merchant of Venice (Said Ampitheatre Oxford), War Horse (West End), Love on the Dole (Finborough), The Fading Hum (Manchester Th. Festival), 24 Hour Plays 2009 (Old Vic New Voices)

 

Joshua Higgott - Campbell/ Understudy Sassoon 1984 (Headlong), Birdsong (UK Tour), The Alchemist (Liverpool Everyman), Skylight (Corpus Christi), Twelfth Night (Cambridge Arts Theatre), Two Gentlemen of Verona (US Tour & ADC Theatre), Footlights Pantomime, Three Sisters, Romeo and Juliet (ADC Theatre), Julius Caesar (European Tour & ADC Theatre), Uncle Vanya, Twelfth Night, Joyriders (LAMDA)

 

Simon Coates - Yealland/Anderson Theatre credits include: Translations, Arcadia, Macbeth, A Midsummer Night’s Dream, Pygmalion, Murmuring Judges, The Resistible Rise of Arturo Ui and Black Snow (National Theatre); Coriolanus, The Merry Wives of Windsor, Loveplay, Luminosity, The Taming of the Shrew and The Comedy of Errors (Royal Shakespeare Company); 1984 (Headlong/West End); Donkeys’ Years (Rose Theatre, Kingston); Romeo and Juliet (Headlong/UK tour); Plenty (Sheffield); The Prince of Homburg (Donmar Warehouse); The Alchemist, The Misanthrope, The Hypochondriac, Tartuffe (Liverpool); Wuthering Heights, Arthur and George (Birmingham); The Constant Wife, The Real Thing (Gate Theatre, Dublin); Life After Scandal, Hand in Hand (Hampstead); Arcadia (Bristol Old Vic); The Miser (Chichester) and As You Like It (Cheek by Jowl, Olivier Award nomination for Best Supporting Actor and New York Drama Desk Award nomination for Outstanding Featured Actor).

 

Emma Tugman - Nurse/Understudy Sister Rogers Emma trained at Academy of Live and Recorded Arts. Her theatre credits include: Brassed Off (Touring Consortium Theatre Company and York Theatre Royal); Blood + Chocolate (Slung Low, Pilot Theatre and York Theatre Royal); Clocking In: Life in the Chocolate City (Pilot Theatre); September in the Rain (Badapple Theatre tour); The Laramie Project (Harrogate Theatre) and Designs for (Leaving) a City (West Yorkshire Playhouse). Her television credits include: Coronation Street, Emmerdale. Further credits include: performing in the opening ceremony of the 2012 Olympic Games.

 

Daniel Cech Lucas - Orderly/Understudy Billy Prior, Graves Daniel trained at the Royal Central School of Speech and Drama. He worked with the Touring Consortium on To Sir, With Love and is delighted to be returning for Regeneration.

 

Film work includes upcoming web series Darren Has a Breakdown premiering at the Raindance Web Fest, and feature film Vandalis.

 

Oliver Malam - Understudy Cullen Theatre: The Gut Girls (Brockley Jack); The Church of IFEYEHAD (Theatre Delicatessen); The Caucasian Chalk Circle (Royal & Derngate); Two Cities (Salisbury Playhouse).

 

Television credits include: Horrible Histories (BBC).

Go Back